Kapalabhati: Instrukce

10 min.

Podložka na cvičení, Polštářek, Deka

Záda, Mysl, Hrudník, Pánevní dno

Popis lekce

Tato dechová technika je specifická intenzivním zapojením břišních svalů, bránice a pánevního dna.

Má energizující a povzbuzující účinky. Zvyšuje srdeční puls i krevní tlak. Stimuluje metabolismus a termoregulaci. Vytváří přirozenou automasáž břišních orgánů a upravuje tak i činnost trávicího systému.

Kontraindikace: Dechová technika se nedoporučuje provádět lidem s vysokým krevním tlakem, srdečním onemocněním, kýlou, žaludečními vředy, epilepsií, progresivní myopií nebo odchlípnutou sítnicí, glaukomem, astmatem, chronickou bronchitidou, po mrtvici nebo v době těhotenství. 

Nácvik se provádí vsedě: Jedna ruka může být po celou dobu položena na pupíku - díky tomuto fyzickému kontaktu budeme lépe vnímat, co se v oblasti břicha děje. Nádech je přirozený, samovolný. Výdech je pak dynamicky vytlačen pomocí stahu břišních svalů. Dýchá se pouze nosem, ústa jsou zavřená. Tímto dynamickým vypuzením vzduchu z oblasti břicha "vyfrkneme" a je zcela normální, pokud nám z nosu něco vyletí. Dech má zároveň čistící účinky na nosní dutiny.

Většinou se začíná frekvencí 7 až 10 dynamických dechů s následnou pauzou 5 až 10 volných, přirozených dechů. Dynamickou fázi můžeme jednou až dvakrát zopakovat. Dech je intenzivní, proto se vždy řídíme tím, jak se cítíme, aby se nám netočila hlava a bylo nám příjemně.

Další lekce v programu

Mohlo by tě zajímat

Masáž beder

Masáž beder

Víš, že úlevu v bedrech přinese už masáž hýždí nebo stehen? V tomto speciálu se navíc zaměříme na masáž kolem kosti křížové a bederní páteře.

Masáž: Rychlá pomoc při bolesti beder

Masáž: Rychlá pomoc při bolesti beder

Začneme masáží hýžďových svalů a pokračovat budeme ke křížové kosti a bedrům.

Získej další exkluzivní obsah

Přihlas se k odběru newsletteru, a  získej tak přehled o našich novinkách nebo tipy pro zdravější tělo i mysl.

Pro zobrazení obsahu je nutná registrace

Máš již svůj účet?
Přihlásit se

Pro zobrazení obsahu je nutné aktivní předplatné