Plný jógový dech: Praxe

9 min.

Podložka na cvičení, Polštářek, Deka

Záda, Mysl, Hrudník

Popis lekce

Tato lekce je čistě praktickým cvičením, zaměřeným na techniku plný jógový dech.

Plný jógový dech spočívá v "rozdýchání" jednotlivých segmentů těla, učí nás lepšímu vnímání a kontrole vlastního těla a jeho jednotlivých částí. Má hluboce zklidňující účinky, upevňuje zdravý a správný dechový stereotyp a zvyšuje maximální kapacitu plic. Srovnává také délku nádechu a výdechu na stejnou dobu, což ještě posiluje klidnící účinky.

Začíná se pozorností a dechem do oblasti břicha. Nádech bychom měli vnímat spíše do šířky břicha a zároveň do bederní oblasti, přičemž při výdechu učíme břicho plošně opřít do zad (abychom zapojovali správně transversus). Bederní oblast bývá navíc často přetěžována nevhodným pohybovým stereotypem a jsou zde jak přetížené svaly, tak ochablé břišní svaly, a proto je zapojení břicha při dechu velmi důležité prospěšné.

Dalším segmentem, kam vedeme dech je hrudník. Soustředíme se na dech, nyní do šířky hrudníku, přičemž vnímáme rozpínání hrudního koše při nádechu a při výdechu zužování směrem do středu.

Posledním segmentem je horní část hrudníku neboli podklíčkový dech, při kterém se učíme pracovat s horními laloky plic. Pro mnoho z nás je náročné dýchat do oblasti klíčních kostí, můžeme si tedy představit, že dech směřujeme do do horní části hrudníku nebo na horní okraj lopatek.

V závěrečné fázi tohoto dechového cvičení provádíme kompletní dechovou vlnu, plnění trupu od spodu nahoru při nádechu a při výdechu buď ze shora dolů nebo opět zdola nahoru.

Možné je trénovat tuto techniku vsedě, začátečníkům je však většinou příjemnější trénink vleže.

Další lekce v programu

Mohlo by tě zajímat

Zdravá záda: Dech a držení těla A

Zdravá záda: Dech a držení těla A

Jak správně dýchat a držet své tělo, abychom předcházeli bolestem zad?

Zdravá záda: Dech a držení těla C

Zdravá záda: Dech a držení těla C

Jak se dostat do správného nastavení vsedě, vleže i ve stoje? A jak při tom dýchat?

Získej další exkluzivní obsah

Přihlas se k odběru newsletteru, a  získej tak přehled o našich novinkách nebo tipy pro zdravější tělo i mysl.

Pro zobrazení obsahu je nutná registrace

Máš již svůj účet?
Přihlásit se

Pro zobrazení obsahu je nutné aktivní předplatné