Udždžají: Instrukce

11 min.

Podložka na cvičení, Polštářek, Deka

Záda, Mysl, Hrudník

Popis lekce

Pokud se pouštíme do této dechové techniky, měli bychom už mít "navnímaný" a zvládnutý plný jógový dech, protože zde pracujeme s kompletní dechovou vlnou se zapojením hlasivkové štěrbiny.

Tato dechová technika zahřívá oblast hrdla (štítné žlázy), má zklidňující  účinky a zároveň je i vhodná pro ty, kteří stěží udrží pozornost, když mají provádět jakoukoli dechovou techniku. Při dechovém cvičení udždžají zapojením hlasivkové štěrbiny vydáváme jemný šumivý zvuk, který nás na jednu stranu zklidňuje a zároveň právě pomáhá s koncentrací. Technika nás také učí dech prohlubovat, uvolňuje mentální napětí, zpomaluje srdeční tep a je velice užitečná ve chvíli, kdy nemůžeme usnout.

Nácvik vypadá takto: Nádech nosem a výdech ústy, máme lehce pootevřené rty a při výdechu vydáváme potichu, jemně hlásku "Hááá". Pokud tuto fázi zvládneme, můžeme zkusit zavřít rty a při výdechu pokračovat v hlásce "Hááá", ale se zavřenými ústy. Tím vzniká malé šumění a právě to vytváří uklidňující účinky. Zároveň tak aktivujeme břišní stěnu a hluboký stabilizační systém. V pokročilejší variantě můžeme zkusit vydávat pomyslnou hlásku "Hááá" nebo "Sóóó" i při nádechu (nosem se zavřenými ústy). Tuto techniku je možné trénovat jak vleže, tak vsedě.

Další lekce v programu

Mohlo by tě zajímat

Udždžají: Praxe

Udždžají: Praxe

Zklidni své tělo i mysl a prohlub svůj dech s dechovou technikou udždžají.

Získej další exkluzivní obsah

Přihlas se k odběru newsletteru, a  získej tak přehled o našich novinkách nebo tipy pro zdravější tělo i mysl.

Pro zobrazení obsahu je nutná registrace

Máš již svůj účet?
Přihlásit se

Pro zobrazení obsahu je nutné aktivní předplatné